Бурштин у світі

Найбільші в світі родовища бурштину (сукциніту) знаходяться в Росії та Україні.

В Росії розробляється Приморське (Пальмнікенське) родовище, яке знаходиться в Калінінградській області в селищі Янтарне.

В Україні, яка є другою країною світу за запасами та обсягом видобутого бурштину, промислове видобування ведеться на родовищах Клесівське та Володимирець Східний в Рівненській області.

Родовища та прояви інших викопних смол, що використовуються в ювелірній справі, відомі в Домініканській Республіці, Мексиці, М’янмі (колишня Бірма), Індонезії (бурштин з о. Борнео), Японії.

Український бурштин (сукциніт)
Український бурштин (сукциніт)

З 1993 року почалась розробка родовищ бурштину в Україні, яка має значні запаси сукциніту і є другою країною світу за запасами та обсягом видобутого бурштину. Промислове видобування бурштину ведеться на родовищах Клесівське та Володимирець Східний.

Родовища та прояви бурштину виявлені у правобережній частині Полісся – північна частина Волинської, Рівненської, Житомирської і Київської областей. Тут виявлено 6 бурштиновміщуючих зон, які включають 44 прояви і ряд родовищ – Клесівське, Вільне, Володимирець Східний, Золоте та інші.

За відомостями ДНВП «Геолінформ», державним балансом запасів корисних копалин України враховують запаси 10 родовищ: Клесівське, Вільне, Володимирець Східний та Золоте (Південно-Східна і Центральна ділянки), Західна частина ділянки Каноничі та ділянка Томашгород у Рівненській області; ділянки Маневицька 1, 2, Камінь-Каширська 1,2 у Волинській області.

Решта запасів (наприклад, на півночі Житомирської області) належать до категорії перспективних і вимагають проведення геологорозвідувальних робіт для підтвердження, оцінки та переведення цих ресурсів у промислові категорії запасів.

Балтійський бурштин (сукциніт)
Балтійський бурштин (сукциніт)

Регіон поширення – Калінінградська область Росії, Литва, Латвія, Данія, південь Швеції, північ Німеччини, практично вся Польща.

Крім родовищ Калінінградського півострова, широко відомі знахідки бурштину на узбережжі Балтійського моря у Литві і Латвії, де він виноситься на берег після штормів.

Родовища та прояви відомі на півострові Ютландія, на території Данії і Німеччини (в Шлезвиг-Гольштейні) та на узбережжі Балтійського моря. Видобування бурштину в копальні Гойтше (Goitsche) району Біттерфельд землі Саксонія-Анхальт (Німеччина) проводилося з 1975 по 1993 рік. Поклади бурштину було відкрито в 1953 р. під час розробки родовища бурого вугілля, яка припинена в 1993 р. через екологічні причини. Щороку видобували 20-40 тонн викопних смол, значну частину яких використовували як хімічну сировину.

Широковідомі морські розсипи бурштину в Польщі, особливо в її північній частині. Також описані родовища в північно-східній частині Польщі, де бурштиновмісні розсипи утворюють смугу завширшки до 25 км і протяжністю 45 км.

Промислова розробка родовищ балтійського бурштину на даний час ведеться тільки в Росії.

Найбільше в світі розсипне родовище бурштину (сукциніту) Приморське (Пальмнікенське) знаходиться в Калінінградській області Росії в селищі Янтарне. Розробку Пальмнікенського родовища було розпочато в 1650 р., в 1781 р. почала працювати перша шахта для підземного видобування, а на початку ХІХ ст. було закладено перші кар'єри для відкритої розробки. Зараз розробка ведеться кар’єрним способом. У середньому в рік видобувається близько 300 тонн бурштину, в 2017 році видобуто 453 тони.

Мексиканський бурштин
Мексиканський бурштин

Мексиканський бурштин - викопна смола, яку знаходять на території Мексики. Відома за доколумбових часів, індіанці використовували її для виготовлення прикрас та культових виробів.

Ця викопна смола прозора, має золотисто-жовтий, жовто-коричневий колір, у деяких випдках з незвичайною зеленуватою люмінесценцією.

Домініканський бурштин
Домініканський бурштин

Домініканський бурштин - викопна смола, яку видобувають у східній частині острова Гаїті (Домініканська Республіка). Домініканський бурштин звичайно прозорий, колір змінюється від блідо-жовтого до коричневого, найчастіше зустрічається коричнювато-жовтий.

У світі найбільш відомий блакитний домініканський бурштин. У рік добувається до 300 кг блакитних різновидів і тільки приблизно 50 кг мають високу якість.

Бірманський бурштин
Бірманський бурштин

Бурміт - смола, що належить до групи руменіту, видобувалася у великому обсязі в Бірмі (зараз М'янма).

Бурміт має забарвлення від блідо-жовтого до темно-коричневого кольору, проте він не буває білого та жовто-білого кольорів, як сукциніт. Найбільш цінний - яскравий темно-червоний.

У 2017 році були описані знахідки унікальних інклюзів в бурміті, наприклад, залишки пташеняти віком 99 млн років фбо фрагмент хвоста пернатого динозавра, що жив у той самий період.

Ліванський бурштин
Ліванський бурштин

Ліванський бурштин відомий ще за часів фінікійців, які збирали його для продажу. Це найбільш давня викопна смола, яка містить тваринні інклюзив. Його вік за останніми даними – 145-100 млн. років. Бурштин зустрічається в багатьох районах Лівану, відомо більше 300 проявів. Його цінність пов’язана не ювелірними властивостями, а з наявністю унікальних інклюзів.

Іспанський бурштин
Іспанський бурштин

Іспанський бурштин – відомо більше 120 проявів, де знайдено викопні смоли віком від 66 до 125 млн. років.

В Іспанії зараз існує 120 точок, де є залежні бурштини віком від 66 до 235 мільйонів років. В 9 з цих локацій знайдено бурштин з інклюзивами.

Більшість знахідок були виявлені протягом останніх двох десятиліть: Пенаксерада, Ель-Солао та Сан-Хосе (94 - 113 мільйонів років).

Французький бурштин
Французький бурштин

Французький бурштин – відомо більше 70 проявів, де знайдено викопні смоли крейдового віку (145-66 млн. років).

Існує понад 70 зареєстрованих місцевостей із залежами французького бурштину.

Бурштин з аквітанського та паризького регіонів має приблизний вік залежів від 53 до 100 мільйонів років.

Дослідження бурштину у Франції проводять з 1990-х років і було знайдено багато самородків і різними включеннями.

Японський бурштин
Японський бурштин

Японський бурштин - є різновидом викопної смоли групи руменіту. Прояви цього бурштину зустрічаються по всій території Японії. Видобування ведеться тыльки на одному родовищі - Кудзі.

Спектр кольорів бурштину Кудзі досить різноманітний. Прозорий бурштин зустрічається рідко, здебільшого бурштин Кудзі непрозорий, має оранжевий, жовтий і коричневий відтінки. Часто зустрічається смугастий бурштин, схожий на агат.

Індонезійський бурштин
Індонезійський бурштин

Індонезійський бурштин - є різновидом викопної смоли групи глеситу.

Викопна смола з о. Борнео (Малайзія, штат Саравак) видобувається як супутня сировина на родовищі бурого вугілля Меріт-Піла (Merit-Pila). Підраховано, що на цьому родовищі можна видобувати до 2-5 тисяч тонн смоли у рік.

Ця викопна смола зазвичай має жовто-коричневий та коричневий колір, часто з білими прошарками, у деяких випадках з незвичайною люмінесценцією фіолетового відтінку.

Румунський бурштин
Румунський бурштин

Руменіт - в'язка викопна смола, відклади якої приурочені до східних схилів румунських Карпат.

Основні кольори руменіту - червоно-коричневий, жовто-коричневий, темно-червоний, чорний, проте відомо багато різновидів за відтінками. Різновиди зеленуватого, блакитнуватого та чорного кольорів з виразною флюоресценцією були дорожчі від балтійського бурштину.

Сицилійський бурштин
Сицилійський бурштин

Симетит - викопна смола відома як сицилійський бурштин, а за античних часів відомий під назвою "Лінкуріон". Довгий час був дуже популярним, особливо в XVI ст., але зараз його знаходять дуже рідко, зберігається він здебільшого в старих колекціях.

Назву отримав за назвою ріки Сімето (Simeto), у відкладах якої знаходили сицилійський бурштин. Має червонуватий, червоно-коричневий колір.